Lista aktualności Lista aktualności

Kolejne głuszce trafiły do Nadleśnictwa Nawojowa

W dniach 19 i 20.07.2018 r. do rejonu wsiedleń głuszca w Beskidzie Sądeckim przywieziono 18 sztuk młodych głuszcy wraz z ich matkami. Wszystko to w ramach kontynuacji w 2018 roku przedsięwzięcia pn.: „Reintrodukcja głuszca (Tetrao urogallus) w paśmie Jaworzyny Krynickiej – etap III na lata 2017-2018.

To już ponad 200 sztuk młodych osobników głuszca zostało dotychczas przywiezionych na teren Nadleśnictwa Nawojowa od początku trwania przedsięwzięcia reintrodukcji populacji tego zagrożonego wyginięciem gatunku tj. od roku 2009. Ptaki pochodzą z Wolierowej Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Wisła i prezentują genotyp linii krpackiej. Młode osobniki zostały przywiezione wraz z ich matkami, co jest praktykowane w tym przedsięwzięciu od roku 2015 kiedy to po raz pierwszy zastosowano metodę wsiedleń „born to be free”. W tej metodzie młode ptaki przebywają w osobnej części, stanowiącej większą przestrzeń woliery natomiast ich matki odseparowane są w mniejszej części cały czas mając ze sobą kontakt wzrokowy i słuchowy. Dzięki tak bliskiemu kontaktowi, młode uczą się od swych matek pobierania pokarmu, zachowań antydrapieżniczych, przystosowania do zmiennych warunków atmosferycznych, czyli tych nawyków, które będą im potrzebne do swobodnego funkcjonowania na wolności.

Relacje z wydarzenia transmitowane były w serwisie informacyjnym TELEEXPRESS TVP w dniu 24.07.2018 r. oraz serwisie informacyjnym RDN Nowy Sącz w dniu 27.07.2018r.

Rintrodukcja głuszca w paśmie Jaworzyny Krynickiej ma na celu odbudowę stabilnej populacji tego pięknego kuraka leśnego na terenach, na których jeszcze w ubiegłym stuleciu występował naturalnie dosyć licznie – plan urządzania lasu na lata 1932-1942 sporządzony przez hrabiego Adama Stadnickiego stwierdza bytowanie głuszca na tych terenach (znane są  liczne wzmianki o tokowiskach i polowaniach). W ostatnich dniach w rejonie wsiedleń 4 młode głuszce zostały zaobserwowane przez byłego Nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa Pana Zbigniewa Gryzłę. Obserwacja ta została zarejestrowana w kadrach aparatu fotograficznego. To wydarzenie napawa optymizmem na przyszłość. Długofalowy i pracochłonny projekt, generujący duże koszty realizacji zaczyna przynosić zamierzony efekt. To pierwsze kroki w kierunku osiągnięcia zamierzonego celu oraz ogromny powód do dumy wszystkich osób zaangażowanych w przedsięwzięcie.

Mimo tego, że do osiągnięcia pełnego celu pozostało jeszcze wiele pracy to jednak ostatnia obserwacja dowodzi, że sam pomysł reintrodukcji głuszca w Beskidzie Sądeckim i dotychczasowe działania z tym związane mają sens i nie poszły na marne.

Życzymy sobie i Państwu, aby widok tego pięknego ptaka stał się stałym elementem krajobrazu sądeckich lasów.

 

Poniżej linki do odsłuchania relacji z wydarzenia w radiu RDN oraz telewizji TVP:

http://www.rdn.pl/news/kolejne-gluszce-zamieszkaja-pasmie-jaworzyny-krynickiej-zdjecia

https://vod.tvp.pl/video/teleexpress,24072018-1700,38112936