Lista aktualności Lista aktualności

ASF - groźny wirus, pamiętaj o bioasekuracji

Afrykański pomór świń (łac. Pestis africana suum; ang. African swine fever, ASF) – wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie

Czas wakacyjny i związany z nim okres urlopowy spowodowały, że coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw jakie oferuje nam przyroda, a szczególnie las. Odwiedzamy leśne ostępy w poszukiwaniu jagód, malin, grzybów, ale również w celach rekreacyjnych, zdrowotnych, wypoczynkowych i poznawczych. Mało kto zdaje sobie wtedy sprawę, że możemy stać się nosicielami wirusa ASF. Jest to szczególnie ważne wśród rolników oraz innych osób mających kontakt z trzodą chlewną. Będąc potencjalnym wektorem rozprzestrzniania wirusa ASF możemy stać się ogniskiem zapalnym choroby stada domowego świń, ale również dzików. 

Zachodzi więc konieczność stosowania odpowiednich działań profilaktycznych. Poniżej w załączniku znajdziecie Państwo kilka wskazówek postępowania bioasekuracyjnego opracowanych przez Główny Inspektorat Weterynarii. Ponadto zachęcamy Państwa do korzystania ze strony internetowej tej instytucji: https://www.wetgiw.gov.pl.

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego: oglądaj

 

Film instruktażowy dla leśników i myśliwych ukazujący postępowanie prewencyjne w przypadku ASF. Zrealizowano na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w ORWLP w Bedoniu.